Ako vybrať projektor?

Projektor umocní zážitok z domáceho sledovania filmov a spríjemní aj premietanie prezentácií kolegom či klientom. Aby sa ale výhody projektora prejavili na plno, je potrebné zvoliť správny model. Aké parametre pri výbere zohľadniť?

Projektor umocní zážitok z domáceho sledovania filmov a spríjemní aj premietanie prezentácií kolegom či klientom. Aby sa ale výhody projektora prejavili na plno, je potrebné zvoliť správny model. Aké parametre pri výbere zohľadniť?

Doba čítania 10 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Typy projektorov

Kľúčovým aspektom pre výber správneho projektora je spôsob, akým ho budete využívať. Budete ho používať občas doma alebo denne v kancelárii? Chcete premietať filmy alebo prezentácie? Umiestnite ho na jedno miesto alebo ho budete prenášať? S ohľadom na plánované umiestnenie sa preto uistite, že je mu daný projektor prispôsobený.

Projektory do domácnosti

Domáce projektory sú prispôsobené predovšetkým na sledovanie filmov či hranie hier. Tomu zodpovedá širokouhlý pomer strán aj dôraz na vyššie rozlíšenie, najčastejšie na škále od Full HD (1 920 × 1 080 px) po 4K (3 840 × 2 160 px). Kvalitné by malo byť aj podanie farieb podporené vysokým kontrastom.

  • Vysoké rozlíšenie

  • Kvalitné podanie farieb

Kancelárske projektory

Projektory určené pre kancelárie využívajú štandardné pomery strán (4:3 / 5:4 / 16:10), a sú tak ideálne na prezentácie či prezeranie iných dokumentov. Majú tiež nižší kontrast a často aj rozlíšenie, čo však s ohľadom na ich použitie nie je príliš veľká prekážka. Vzhľadom k spomínaným nevýhodám patrí medzi lacnejšie modely.

  • Cenovo dostupný

  • Nižší kontrast a rozlíšenie

3D projektory

3D projektory v kombinácii so špeciálnymi okuliarmi umožňujú docieliť 3D obraz. Vhodné sú najmä pre filmy, existujú ale aj hry s podporou tejto technológie.

  • Aktívna 3D projekcia využíva dvojitú frekvenciu obrazu a okuliare, ktoré striedavo zakrývajú ľavé a pravé oko. Výhodou je vynikajúca kvalita 3D zobrazenia a možnosť premietať na ľubovoľný povrch, nevýhodou potom drahé a na obsluhu zložitejšie okuliare.

  • Projekcia na ľubovoľný povrch

  • Vysoká kvalita 3D obrazu

  • Vyššia cena a zložitá obsluha okuliarov

  • Pasívna 3D projekcia je tvorená dvoma spolupracujúcimi projektormi, ktoré vysielajú obraz v rôznych odtieňoch. Kladom je možnosť používať lacnejšie polarizačné okuliare, medzi zápory potom patrí nutnosť špeciálneho plátna a nižšia kvalita 3D zobrazenia.

  • Nižšia cena okuliarov

  • Vyžaduje špeciálne plátno

  • Nižšia kvalita 3D obrazu

Miniprojektory

Pokiaľ máte v pláne projektor často prenášať, poobzerajte sa v kategórii miniprojektorov. Tu nájdete kompaktné zariadenia, ktoré sa zmestia napríklad do menšieho vrecka batohu či tašky. Veľa z nich má navyše integrovanú batériu, čím ušetríte ďalšie miesto a starosti pri hľadaní zásuvky. Jednoducho tak projektor doma či v kancelárii nabijete a potom môžete niekoľko hodín premietať z batérie. Stále je ale možné tieto miniprojektory prevádzkovať aj klasicky pripojené do elektrickej siete. Do menšieho tela však nie je možné umiestniť najpokročilejšiu techniku, preto je mobilita vykúpená nižšou kvalitou aj rozlíšením obrazu.

  • Skladné - ideálne pre časté prenášanie

  • Integrovaná batéria (väčšinou)

  • Nižšia kvalita obrazu

  • Nízke rozlíšenie

Interaktívne projektory

Interaktívne projektory sú vybavené špeciálnym snímačom a dostanete k nim tiež elektronickú ceruzku, ktorá zastúpi počítačovú myš. Počas premietania môžete ceruzkou do obrazu "kresliť", eventuálne do neho vpisovať rôzne poznámky.

  • Písanie a kreslenie do premietaného obrazu

Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou

Ak máte núdzu o miesto, môžete využiť projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou, ktoré dokážu vytvoriť veľkú uhlopriečku na podklade vzdialenom pod jeden meter. Takéto zariadenia tiež tak neoslňujú rečníka a menej odrážajú jeho tieň na plátno.

  • Do malých miestností

  • Pohodlnejšie pre prednášajúceho

  • Nie je vhodný do veľkých priestorov ako sú posluchárne

Parametre

Rozlíšenie

Udáva počet pixelov, z ktorých sa skladá výsledný obraz. Čím je rozlíšenie vyššie, tým jemnejší a kvalitnejší obraz je. Tiež platí, že čím bližšie k projekčnej ploche sa nachádzate, tým zreteľnejšie je možné rozpoznať jednotlivé pixely. Všeobecne sa dá povedať, že u dataprojektora postačí menšie rozlíšenie zhruba od 1 024 x 600 px, pre videoprojektor sa oplatí aspoň Full HD (1 920 x 1 080 px).

V praxi sa stretnete s dvoma základnými kategóriami – dataprojektormi a videoprojektormi. Ako už napovedajú názvy, v prvom prípade ide o projektory určené predovšetkým na premietanie statických dát, ako sú prezentácie či dokumenty. Druhý typ naopak slúži na sledovanie médií, najmä filmov. Odlišnosti nájdete v kvalite a rozlíšení zobrazenia, konektivite a ďalších parametroch.

Svietivosť

Udáva sa v lúmenoch a značí intenzitu svetla, ktoré je projektor schopný vyvinúť. Pod 1 500 lúmenov sú projektory vhodné iba do zatemnených miestností či na použitie v noci. So svietivosťou 1 500–2 500 lúmenov je projektor použiteľný aj v relatívne svetlom interiérovom prostredí, prípadne so zatemnením žalúzií. Nad 3 000 lúmenov majú projektory, ktoré teoreticky môžete využiť aj vonku za slnečného dňa.

Ako vybrať projektor

Kontrastný pomer

Označuje rozdiel medzi najtmavším a najsvetlejším bodom obrazu. Čím je pomer vyšší, tým kvalitnejší je obraz a detaily sú lepšie rozpoznateľné. U kancelárskych projektorov postačia hodnoty od 2 000 : 1, premietanie filmov ale vyžaduje aspoň 10 000 : 1.

Technológia projekcie

Na výber sú tri rôzne technológie: DLP, LCD a LED.

  • DLP projektory sa vyznačujú stálym obrazom s presnými farbami a dobrým kontrastom. Výhodou je u nich aj životnosť, kedy nedochádza k znižovaniu kvality obrazu či výskytu mŕtvych bodov. Nevýhodu naopak predstavuje vyššia potreba chladenia a občasný vznik dúhového efektu. K dostaniu sú DLP projektory v jednočipovom variante na použitie v kancelárii a trojčipové na domáce použitie.

  • LCD projektory majú obdobné výhody, menej sa zahrievajú, nevyskytuje sa u nich dúhový efekt a disponujú stálejšími farbami. Lampa u nich vydrží dlhšie, samy o sebe však majú životnosť nižšiu a postupom času dochádza k zhoršeniu kvality obrazu a stálosti farieb. V porovnaní s DLP majú aj horšie podanie čiernej farby a viditeľnejší raster.

  • LED projektory sú najnovšou technológiou. Ich svietivosť je však obmedzená a sú tak použiteľné iba v zatemnených miestnostiach. Bývajú prevažne súčasťou prenosných miniprojektorov, kde sa v prípade prítomnosti batérie pozitívne prejavuje aj nižšia spotreba energie. Navyše tieto projektory odolávajú otrasom a majú veľmi dlhú životnosť.

Projekčná a pozorovacia vzdialenosť

Projekčná vzdialenosť udáva, ako ďaleko je projektor od plochy, na ktorej premieta. Od toho sa následne odvíja aj veľkosť obrazu a tým aj pozorovacia vzdialenosť. Všeobecne platí, že čím z väčšej diaľky bude obraz premietaný, tým väčšia by mala byť aj pozorovacia vzdialenosť.

Projekčná vzdialenosť

2 m

3 m

4 m

5 m

Zvyčajná uhlopriečka obrazu

1-1,6 m

1,5-2,5 m

2-3,2 m

2,5-4 m

Hlučnosť projektora

Zdrojom hlučnosti býva vetrák, ktorý chladí projekčnú lampu. U domácich projektorov je ventilátor obvykle väčší, čím sa znižuje jeho hlučnosť. Tá by pre bežnú pokojnú miestnosť nemala presahovať 30 dB. Naopak v rušnejšom kancelárskom prostredí či väčších miestnostiach môžete limit zvýšiť, pretože tam hučiaci vetrák nebude natoľko na obtiaž.

Rozmery a hmotnosť projektoru

Sú dôležité predovšetkým vtedy, ak máte pre projektor vytýčené miesto a potrebujete, aby sa naň vošiel bez toho, aby čomukoľvek prekážal. Hmotnosť berte do úvahy vtedy, ak budete projektor umiestňovať na držiak či poličku, oboje totiž môže mať obmedzenú nosnosť. Na hmotnosť a rozmery sa zamerajte aj v prípade, ak budete projektor často prenášať.

Ako vybrať projektor na strop

Funkcia projektora

  • 3D projekcia – projektor dokáže premietať obraz tak, že po nasadení kompatibilných okuliarov vytvára 3D efekt.

  • Tichý režim – umožňuje znížiť otáčky ventilátora tak, aby bola prevádzka projektora čo najtichšia.

  • Diaľkové ovládanie – na ovládanie rôznych funkcií projektora je možné použiť dodávaný či iný multifunkčný ovládač. O výhodu ide predovšetkým vo väčších priestoroch, pri projektoroch zavesených na strope je potom diaľkové ovládanie prakticky nutnosťou.

  • Reproduktor – priamo v tele projektora je zabudovaný reproduktor, nie je tak potrebné pre zvuk pripájať žiadne ďalšie zariadenia. Využitie má táto funkcia skôr v kancelárskom prostredí, pretože kvalita vstavaných reproduktorov nebýva valná a pri sledovaní filmov by skôr kazila zážitok.

  • Korekcia lichobežníkového skreslenia – umožňuje narovnať šikmosť obrazu v prípade, že projektor nie je v jeho strede. Korekcia môže byť horizontálna, vertikálna aj kombinácia oboch smerov. Funkcia sa hodí predovšetkým v stiesnených priestoroch alebo vtedy, ak potrebujete premietať nad prirodzený stred obrazu, pod alebo vedľa neho.

  • LensShift – obdobne ako predchádzajúca funkcia umožňuje pomocou naklápania projekčného ústrojenstva vertikálne posúvať obraz bez hýbania s projektorom bez toho, aby tým vznikalo lichobežníkové skreslenie.

  • Picture in Picture (PiP) – projektor dokáže pracovať s dvoma alebo viacerými zdrojmi obrazu a ich výstupy zobrazovať napríklad vedľa seba či nad sebou.

  • Zoom – umožňuje vyrezať a priblížiť iba určitú časť premietaného obrazu bez toho, aby ste museli hýbať s projektorom.

  • Miracast – slúži k bezdrôtovému prenosu obrazu zo zariadení, ktoré funkciu podporujú, napríklad telefónov či notebookov.

Ako vybrať projektor

Konektivita

  • Wi-Fi sieť, rovnako ako v predchádzajúcom prípade funkciu využijete najmä pre pohodlné prenášanie dát cez sieť.

  • HDMI je veľmi rozšírený konektor slúžiaci na prenos obrazu vo vysokom rozlíšení a súčasne aj stereo zvuku.

  • DisplayPort je obdobný typ konektora ako HDMI, avšak s vyšším maximálnym dátovým tokom. Je rozšírený predovšetkým v kancelárskom či IT prostredí. Umožňuje prenášať obraz vo vysokom rozlíšení a spolu s ním aj zvuk či ďalšie dáta.

  • DVI je starší konektor určený na prenos obrazu v stredne vysokom rozlíšení.

  • VGA je dnes už takmer nepoužívaný konektor na prenos obrazu. Jeho limitom je predovšetkým nízke rozlíšenie a počet farieb, ktoré dokáže preniesť.

  • 3.5 mm Jack je klasický konektor pre pripojenie reproduktorov, slúchadiel či iných zvukových zariadení.

  • USB je taktiež typický konektor umožňujúci pripájať pamäťové nosiče, ako sú externé disky či USB flash disky, a otvárať na nich súbory na premietanie.

Najčastejšie otázky